23 Nisan 2020 Perşembe

Batarya Nedir Ne İşe Yarar ?

Batarya Nedir ?

Herhangi bir elektronik alette güç ve enerji mekanizmasını çalıştırmaya yarayan içerisinde enerjiyi barındırma saklama ve depolama gücüne sahip alete batarya denir. Öte yandan Musluk Bataryaları diye bir kavram ve mekanizma da mevcuttur. Bunlar suyun akılını sağlayan ve isteğinize göre dengeleyen aletlerdir.


Batarya Nerelerde Kullanılır ?

Batarya kelimesini genellikle kullandığımız cep telefonları için duysakta etrafımızda şarj edilebilme özelliğine sahip bütün elektronik aksamlı aletlerde batarya mevcuttur. Tabiki Dünya genelinde en çok kullanılan cep telefonları olduğu için Batarya kelimesini oradan duymakta ve kulak aşinası olmaktayız.


Batarya Ne İşe Yarar Görevleri ?

Batarya yukarıda yazdığımız gibi elektronik alete verilecek gücü sağlayan mekanizması bulunan bir alettir. Bataryalar takıp çıkarılabilen olduğu gibi son zamanlarda ürünle birlikte monte edilmiş ve sökülemez şekilde gelmektedir. Bataryaların en büyük özelliği şarj edilebilme imkanı sunmalarıdır. Böylelikle elektronik aksama sahip aletinizi (Telefon) sürekli dolu olduğu takdirde kullanabileceksiniz.


Batarya Yararları ?

Güç depolamaya müsait olmaları
Çoğu zaman bağımsız bir parça oldukları için bozulma durumunda değiştirilebilmeleri
Güvenli olmaları


Batarya Zararları

Kısa ömürlü olmaları
Enerjiyi içlerinde barındırdıklarından patlama veya yangın riski bulundurmaları
Çok kolay bozulabilen bir aksam olması
Radyasyon
Kimyasal atık
Aşırı ısınma
Patlama riski


1 yorum: